NP Yosemite v zimě

Martin Čadík

<< FOTKY >>

Národní park Yosemite je otevřen celoročně, 24h denně. Správci se opravdu snaží, aby návštěvníkům v každém období něco nabídli (a někdy i zdarma): v zimě si můžete zabruslit s výhledem na Half dome v Curry village, půjčit si lyže, sněžnice, jít do muzea, nebo zkusit fotografický kurz s příchutí všudypřítomného ducha Ansela Adamse. V Yosemite village je i v zimě plno návštěvníků, což je možná trochu "optický klam", protože se vše zmenší jen na prostory, kde je odházený sníh. V kempu 4 ale budete dosti pravděpodobně sami a pro přístup budete potřebovat návleky. Na trailech potkáte člověka spíše náhodou, očekávejte hromady sněhu. Pokud budete mít štěstí na počasí, vychutnáte si netradiční nádheru kalifornských žulových velikánů v bílém hávu.

Glacier point

Měl jsem štěstí, že den přede mnou vyrazila hore partička v plné expediční (pulky, cepíny, sněžnice, hůlky, pípáky) a s jedním bivakem se jim podařilo prošlápnout John Muir trail (a kousek z navazujícího Panorama trailu) kus nad horní vodopád (Nevada Fall), kde to otočili pro objektivní nebezpečí lavin a pádu kamení. I ve sněžnicích se bořili po kolena a zapadnout po pás nebyla žádná mimořádná událost. Panorama trail byl v lednu 2010 oficiálně uzavřen (sněhem zapadanou závorou). Já jsem díky tomu, že už byla cesta prošlapaná zvládl tutéž trasu za necelý den a na stejném místě to otočil zpět.

Yosemite falls

Na nejznámější vodopád údolí chodí pravděpodobně více návštěvníků a je větší šance, že cesta bude prošlapaná. Na vyhlídku Columbia Rock by to mělo určitě jít. Já jsem došel někam těsně pod horní Yosemite Fall, kde poslední stopa končila a dále to vypadalo na traverz nepříjemným svahem ohrožovaným sněhovými lavinkami shora - zde jsem to otočil. Krátká procházka ke spodním Yosemite falls bude jistě schůdná (v mém případě pouze lehce atakovaná pádem sněhu z vysokých stromů).

Mirror lake

Cesta k jezeru byla ukázkově prošláplá a je to zřejmě jeden z mála trailů, které by vám v informačním centru doporučili. Vrátit se ovšem musíte stejnou cestou, protože cesta svahem pod Half Dome (okruh Tenaya creek) byla zničena velkým sesuvem.

Merced Groove

Viděl jsem zde pouze stopu od lyží, bez lyží nebo sněžnic pravděpodobně není šance.

Další informace a odkazy

Vícedenní přechod: někde z cesty Big Oak Flat, Wawona road, nebo z Badger Pass by se IMHO dalo vyrazit na delší expedici (ani jeden z možných výstupů přímo z údolí se mi nepodařilo ověřit). Je k tomu vyžadován Wilderness permit, nevím, jak obtížné je jej získat (osobní zkušenost z Kanady - no problem). Podle informací z NP existují dokonce "samoregistrační stanoviště", takže by to opravdu neměl být problém. Dále je možné vyrazit po zapadané Tioga road směrem na Tuolumne Meadows (několikadenní expedice). Problém může být s autem, protože tradiční parkoviště u trailhedů budou zřejně ležet pod sněhem. Alternativa je tedy dojet do Yosemite valley autobusem. Nejbezpečnější zimní příjezd do údolí je po silnici 140 přes Mariposa a Merced.

Nocleh: Camp 4 - pokud přijdete dříve než v 8pm nebo budete vyspávat déle než do 7am, je možné, že za to zaplatíte 5$. Záchody byly otevřeny, tekoucí voda. Jiný otevřený kemp jsem neviděl, byť podle webu NP by měl by být otevřen ještě Upper Pines (20$). Zimní noci jsou dlouhé, a tak se můžete jít na chvíli ohřát k jednomu z obrovských krbů luxusního hotelu Ahwahnee (nikdo vás nebude vyhazovat).

Plynová bombička: walmart - ověřeno, cca 4$ za malou (typ primus). Dále pravděpodobně v jakémkoli hardware store: Ace, Home Depot, or Lowe's.

Sněhové řetězy: Zakoupil jsem levné sněhové řetězy "made in China" ve Walmartu za cca 30$ a pak je nepoužité vrátil zpět. Řetězy v autě jsou v zimě zřejmě nutností (může vás zastavit kontrola), zvláště pro jiné příjezdové cesty než přes Merced a Mariposa. Podél cesty jsou občas cedule "řetězy nutné"... Projel jsem i Big Oak Flat road, která se vyšplhá téměř do 2000m (a skoro už jsem řetězy nasazoval, oficiálně jsem je samozřejmě měl mít nasazené!!) a na ní navazující cestu č. 120 směr San Francisco. Tioga road a Glacier point road jsou v zimě zavřené. Po parku jezdí v pravidelných intervalech zdarma ekologické autobusy.

Národní park:
vstupné na 7 dní: 20$/auto, nebo 10$/osobu v autobuse, na kole, apod.
www.nps.gov/yose
www.nps.gov/yose/planyourvisit/backpacking.htm
www.lnt.org

Stav silnic:
www.dot.ca.gov
www.nps.gov/yose/planyourvisit/chains.htm


<< Zpět


Máte-li jakékoli další dotazy, klidně mi napište: cadikm@centrum.cz